Mieszkanie w Spadku
Spadek zawsze wiąże się dla nas jednak z uczuciem smutku i bardziej straty, niż zysku. Jeżeli jednak w spadku otrzymamy nieruchomość, należy podjąć odpowiednie kroki oraz zasięgnąć wielu istotnych dla nas informacji. Przede wszystkim istotny będzie fakt, czy nieruchomość jest zadłużona lub obciążona różnego rodzaju ograniczeniami.
Nie będziemy mieć najmniejszych problemów z ustaleniem tych informacji, a na pewno będziemy wiedzieć jaki jest stan prawny odziedziczonego przez nas mieszkania lub domu. Jeżeli odziedziczyliśmy nieruchomość jako jedyni tzn. nie ma innych współwłaścicieli, należy zastanowić się co dalej? Czy nieruchomość ta pozostaje w naszych rękach, czy jednak bardziej skłonni będziemy ją sprzedać. Niezależnie od tego jednak, będziemy zobowiązani o poinformowaniu o spadku Urząd Skarbowy odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania. W konsekwencji urząd określi, czy jesteśmy zobligowani do zapłaty podatku od spadku.
Możemy sprzedać stare mieszkanie i zamieszkać nad morzem – mieszkania na sprzedaż Gdańsk czekają http://www.wzgorzemagellana.pl/mieszkania?aBK=2
Kto płaci podatek od spadku?
W prawie podatkowym istnieje termin o nazwie „rodzina podatkowa”. Określa on osoby, które są zwolnione od podatku dotyczącego spadku lub darowizny. W skład rodziny podatkowej wchodzą: dzieci, rodzeństwo, małżonkowie, wnuki, dziadkowie, małżonkowie, pasierbowie. Podatku również nie zapłacą ojczym lub macocha. Warto o tym pamiętać, ponieważ w innym przypadku podatek będziemy musieli zapłacić bez względu na to, jakie relacje łączyły nas ze zmarłą osobą. Jeżeli będziemy chcieli sprzedać mieszkanie będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy. Jego wysokość wynosi 19% od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Możemy jednak odliczyć od kwoty sprzedaży mieszkania tzw. koszty zbycia. Jeżeli więc odziedziczyliśmy nieruchomość, która nie jest w najlepszym stanie i zdecydujemy się na remont, to wszystkie związane z nim wydatki będziemy mogli odliczyć od kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Tym samym kwota podatku z pewnością się zmniejszy. Podatku też nie będziemy musieli płacić, jeżeli minie 5 lat od nabycia nieruchomości. Tutaj warto pamiętać, że momentem nabycia nie jest data sprawy sądowej, na której zostaje ustanowiony nasz spadek, ale data śmierci spadkodawcy.
